Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


Wywiad w TOK.FM: PKB, czy wskaźnik szczęścia?

Wywiad w TOK.FM Grzegorza Sroczyńskiego z dr Michałem Brzezińskim z wydziału nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego na temat ekonomii szczęścia.

Posłuchaj tego podcastu, zwłaszcza jeśli myślisz że slow life, nicnierobienie brzmi dobrze ale jest nierealne bo przecież życie polega na wyścigu. Musimy rozwijać gospodarkę bo to jest podstawą dobrobytu. A żeby rozwijać trzeba być konkurencyjnym, produkować, sprzedawać więcej, szybciej, efektywniej. Jeśli przestaniemy zwiększać PKB nastąpią wieki ciemne.

Czyżby?

Podobne myśli są słuszne jeśli zgadzamy się z paradygmatem że wzrost gospodarczy jest tym czego poszczególni ludzie i całe społeczeństwa potrzebują.
Jedna z podstawowych prawd biznesu i zarządzania, pochodząca od H. Thomasa Johnsona, profesora ekonomii i księgowości brzmi: „what you measure is what you get” – to co mierzysz, to otrzymujesz. Dalsza, mniej znana część tego cytatu brzmi: „More likely, what you measure is all you’ll get. What you don’t (or can’t) measure is lost” (bardziej prawdopodobne jest że tylko to co mierzysz otrzymujesz. To czego nie mierzysz, lub nie możesz zmierzyć, jest stracone).

Jeśli mierzymy PKB i inne wskaźniki czysto ekonomiczne to będziemy mieć wzrost ale niekoniecznie szczęśliwych ludzi. To tak jakbyśmy chcąc osiągnąć wysoką prędkość samochodu mierzyli obroty silnika. Powoli jednak nadchodzi otrzeźwienie i rozwija się nowy kierunek w ekonomi rozumiejący że podstawowym pragnieniem ludzi jest szczęście. Ekonomia szczęścia (tak się naprawdę nazywa!) bada jakie parametry wpływają na jego subiektywne odczuwanie przez społeczeństwa. Okazuje się że PKB jest ze szczęściem tylko częściowo skorelowane. Pierwszym krajem, który oficjalnie wprowadził politykę rozwijania szczęścia krajowego brutto jest Bhutan. Sytuacja w Bhutanie nie jest jednoznaczna, to kraj z wieloma problemami, zupełnie w innym miejscu i gospodarczo i kulturowo. A jednak to i przede wszystkim rozwój ekonomii szczęścia (zobacz też tu) dają nadzieję że otrzeźwiejemy i przestaniemy wymagać poświęceń dla rzeczy psujących, a nie poprawiających jakość życia.

Audycja niestety do wysłuchania tylko z dostępem premium, ale kiedyś można było słuchać za darmo w okresie próbnym po zainstalowaniu aplikacji.