Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


Michał Olszewski

#upał

Kategorie: książki

Opowieść w formie strumienia świadomości pokazująca sposób funkcjonowania naszego umysłu nieustannie zalewanego i przesyłającego informacje. Dzień z życia, w którym to informacja, jej odbiór i przekazanie, jest jego istotą, a nie wydarzenie będące jej źródłem. Samo doświadczenie czegoś nie jest już istotne. Kontent się nie liczy jeśli przeżywasz go sam, bez „szerowania” z innymi. Dominujące doznanie to przeżywanie prędkości i częstotliwości wymiany informacji.
Świat dziennikarski jest tylko tłem. Problem przeinformowania, przekomunikowania, przebodzcowania w erze komunikacji dotyczy większości z nas. Prześlizgujemy się pobieżnie po newsach, wiadomościach i tych ważnych i tych nieistotnych, oficjalnych i prywatnych. Za to rezygnujemy z zagłębiania się w przeżywanie bo nie ma czasu, bo to wymaga skupienia, cierpliwości, lub bo po prostu nie możemy już odłączyć się od zalewu różnego typu newsów.
#upał opisuje infoobesity, ale też nawiązuje do powiązanych sposobów psucia sobie życia przez pracoholizm, podejście do związków, hedonizmu, potrzeby natychmiastowej satysfakcji, szybkich i ciągłych wrażeń.
Klimat mrocznieje w miarę czytania bo ten styl strumienia świadomości wśród natłoku informacji wprowadza uczucie wewnętrznego niepokoju i ciągłego wysiłku by w tym nie zatonąć. Aż do finału, w którym analogowa teraźniejszość, analogowe tu i teraz wkracza do sztucznego cyfrowego świata i brutalnie go unicestwia.

Dodatkowo o książce można posłuchać na podcastach TOK.FM (22.02.2017 – Wieczór Paweł Sulik, 01.03.2017 – Krakowskie Przedmieście, 11.03.2017 Poczytalni). Ale czytanie i słuchanie nie wystarczy – trzeba sięgnąć po „prawdziwą rzecz”.

Kontynuuj czytanie
Karl Taro Greenfeld
„Nigdy nie było tak łatwo udawać, że wie się bardzo dużo, podczas gdy nie wie się nic.” Ten cytat z artykułu Karla Taro Greenfelda najlepiej go puentuje. Tak jak media społecznościowe tylko pozornie zwiększają międzyludzką komunikację, tak dostęp do informacji tylko pozornie zwiększa naszą wiedzę. Mamy dostęp to treści w ilościach, których nie jesteśmy w stanie nawet zarejestrować. A to co wiemy, znamy nie z [...]