Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


Juliet B. Schor

The Overworked American. The Unexpected Decline of Leisure.

Kategorie: książki

Książka rozprawia się z mitem, jakoby ludzie w całej swojej historii zawsze harowali ale jakość życia, we wszystkich jego aspektach, stale się polepsza dzięki rozwojowi cywilizacyjnemu. Praca i życie przed kapitalizmem z pewnością były ciężkie, ale ówczesna ilość „dni ustawowo wolnych od pracy” przerasta nasze najśmielsze wyobrażenia. Ci to dopiero rozumieli koncept „work hard, play hard”! Dopiero wraz z rewolucją przemysłową zmuszono nas liczyć każdą minutę i odebrano czas wolny.
Do przeszłości wracać nie chcę. Przekonuje mnie lepszy stan uzębienia i wyższa średnia długość życia. Ale biorąc pod uwagę odpoczynek i świętowanie to nasze życie, w porównaniu do czasów sprzed rewolucji industrialnej, wypada jak sceny z horrorów sci-fi. Do lat 20-stych XX wieku mieliśmy jeszcze wystarczająco rozumu by walczyć o odzyskanie czasu wolnego zabieranego przez wydłużającą się pracę. Później zgodziliśmy się by za ciągłe zwiększanie produktywność, zamiast zaoszczędzonego czasu, odbierać dla siebie jego substytut w postaci pieniędzy. Mechanizmy naszego systemu ekonomicznego sprawiają, że firmom nie opłaca się skracać dnia pracy. Gdy do tego dodamy panującą kulturę konsumpcji i akumulacji symboli statusu, to mamy gotową zniewalającą nas pętlę „pracuj i wydawaj”.
Pomimo, że książka jest oparta głównie na danych amerykańskich i wydano ją w 1991, gdy sytuacja w zachodniej Europie była jeszcze trochę lepsza, to od tamtego czasu nasz kontynent mocno nadgonił USA.

Kontynuuj czytanie
Mihaly Csikszentmihalyi