Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


Daniel Kahneman

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.

Kategorie: książki

Książka nie opisuje typowym tematów na Żując Źdźbło Trawy czyli przeładowania życia aktywnościami, konsumpcją, (prze-)komunikowywaniem się czy braku dystansu do pracy. Pokazuje za to że nasze rzekomo racjonalne, przemyślane i logiczne wybory, zwłaszcza wtedy gdy wydaje się nam że znamy problem i działamy szybko, są irracjonalne i powodowane czynnikami, których nie jesteśmy świadomi. Obserwacje zawarte w książce warto potraktować poważnie bo autor dostał za nie nagrodę Nobla.
Wnioski, które się nasuwają to przede wszystkim to, że za niby racjonalnymi decyzjami szefów, urzędów, organizacji wcale nie musi stać związek przyczynowo-skutkowy. Mamy teraz naukowe potwierdzenie, że niezależnie z jaką pewnością siebie ważniacy w krawatach przemawiają, często ich decyzje są mylne. Musimy zaakceptować efekt decyzji ale już nie jej logikę, bo czasami tej po prostu nie ma. Zasady działania, nawet tych największych organizacji biznesowych, administracyjnych czy politycznych opierają się na częściowo nielogiczny ludzkich decyzjach. Jeśli przypadkowe decyzje wpływają na sposób organizacji świata, to on
sam staje się przypadkowy i nie może być jedynym słusznym modelem. Dająca większą
swobodę przypadkowość ciągle rządzi naszym życiem a nie twarda logika prowadząca
do jedynego rozwiązania.
Niektórych może to denerwować, ale innym może pomóc nabrać dystansu do tych wszystkich strategii, wizji, programów – wielkich słów opierające się na ludzkich decyzjach, które im szybsze, tym bardziej nieracjonalne. Ta książka to naukowy argument, że absurdy są możliwe w najbardziej poważnej instytucji.
Książka napisana prostym językiem ale jest dużo do czytania w skupieniu – wymagania prawie nie do przejścia w obecnej erze szybkości. Jednak warto bo wskazuje również jak tą tendencję do irracjonalnych wyborów przezwyciężać, pomimo że jest to wbrew naszej naturze.