Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


Mihaly Csikszentmihalyi

Przepływ. (Flow)

Kategorie: książki

Znana książka, która jest niczym mniej niż odpowiedzią na pytanie „jak żyć“. Ale nie jest to poradnik samopomocy z banalnymi regułami. Książka pokazuje psychologiczne zasady, które w międzyczasie zostały powszechnie uznane, stojące za satysfakcjonującym i szczęśliwym życiem.
Ludzie usiłują osiągnąć szczęścia przez maksymalizację zewnętrznych przyjemności i symboli szczęścia i sukcesu. Tymczasem szczęście nie jest czymś co się nam przydarza „na zewnątrz” lecz naszą wewnętrzną interpretacją tych wydarzeń. By ono zaistniało i by było trwałe musimy nauczyć się niereagowania na zewnętrzne nagrody i kary oraz kontrolowania tego, co pojawia się w świadomości. Kluczem do szczęścia jest cieszenie się trwającym, płynącym obecnym doświadczeniem. A zdarza się to kiedy jesteśmy w stanie „przepływu” – kiedy robimy coś co nie jest nam narzucone, wymaga skupienia na działaniu i pewnego wysiłku fizycznego lub mentalnego. Wtedy znikają myśli o sobie, o troskach, cel przestaje być ważny, doświadczenie jest samo w sobie nagrodą.
Wbrew temu, co większość właśnie myśli, nie zdarza się to tylko na nartach w Alpach
albo na jachcie na Karaibach. Przy odrobinie zrozumienia, wysiłku i praktyki ten stan
można osiągnąć przy taśmie montażowej w fabryce. Świadomość doświadczania
i bezpośrednia kontrola reakcji na doświadczenie umożliwia cieszenie się wszystkim co robimy, moment po momencie.

Kontynuuj czytanie