Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


Nathanael Johnson

Sekrety roślin i zwierząt w podmiejskiej dżungli

Kategorie: książki

Żyj wolniej mówią, uważniej, bądź tu i teraz. Ale jak to osiągnąć jeśli od dłuższego czasu i przez większą część doby nasz umysł doskonali się w planowaniu, eliminowaniu każdego nieefektywnego momentu, wielozadaniowości oraz przeskakiwaniu z tematu na temat. Efektów tego treningu nie da się pozbyć samą siłą woli. Mięsień nicnierobienia, a zwłaszcza mięsień bycia świadomym chwili u większości z nas jest w stanie atrofii i na powrót należy go wytrenować. „Sekrety roślin i zwierząt w podmiejskiej dżungli” to podręcznik ćwiczeń do tego celu.

Zgodnie z tytułem książka opisuje wybrane gatunki obecne w miastach i podaje nieznane ciekawostki z ich życia i koegzystencji z człowiekiem. Dlatego będzie ciekawsza dla tych, którzy już na wejściu lubią i są zaciekawieni naturą. Ale jest duża szansa że również Ci, których natura nudzi, odkryją choćby minimalne zainteresowanie pozwalające ją obserwować. „W chwili gdy ludzie zaczynają dostrzegać jakiś element przyrody, znajdujemy powód aby to kochać”.

Oczywiście każdy opisany gatunek zaciekawia. Wiewiórki na torze przeszkód
rozbawiają, pochodzenie miłorzębów budzi szacunek, inteligencja kolonii mrówek
zastanawia. Dla mnie prawdziwym „aha momentem” był rozdział o wronach.
Najlepsze jednak w tej książce jest to, że nie ogranicza się tylko do podawania informacji. Sam autor początkowo niewiele wie o wybranym gatunku i opisuje krok po kroku proces obserwacji i poszerzania własnej wiedzy. Dzięki temu poznajemy jego metodę na to jak zwolnić, obserwować i poznawać. „Celem książki (…) jest przekonanie ludzi (…) do zwolnienia tempa na tyle, aby móc dostrzec otaczające nas cuda.” Książka zaciekawia i pokazuje jak zacząć te cuda obserwować. Ostatecznie jednak – „aby dostrzec to co niewidoczne trzeba się napracować.” Nagrodą jest uspokojony umysł.

Kontynuuj czytanie
https://www.dwutygodnik.com/cykl/50-powolnosc.html