Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


arte

Slow Life

Kategorie: strony internetowe

https://www.arte.tv/pl/videos/RC-014294/slow-life/

Cykl dziesięciu krótkich, około sześciominutowych filmów, ale nie o slow life tylko o jego przeciwieństwie – o współczesnym szybkim, przeładowanym aktywnościami i informacjami, życiu.

To jest lustro przyłożone nowoczesnemu społeczeństwu przez psychologów, filozofów, socjologów zajmujących się badaniem współczesności oraz przez ludzi, którzy na gruncie zawodowym muszą radzić sobie z naszą przyspieszoną rzeczywistością. Mówią o podkręcaniu intensywności doznań, potrzebie natychmiastowej i ciągłej gratyfikacji, uzależnieniu od nowości i nowych informacji. Ale poinformowani jesteśmy tylko pozornie bo żeby informację przyswoić trzeba ją przetworzyć, sama jej dostępność nie wystarcza. A to jest niemożliwe przy takim jej zalewie. To z czym się spotykamy i tak nie jest naszym wyborem tylko jest zarządzane przez algorytmy. W efekcie powstaje świat średniaków bo rzeczy wybitne przez swoją wyjątkowość są przez algorytmy omijane. Zresztą liczy się już nie sama informacja ale reakcja na nią.

Żyjemy w stanie ciągłej dostępności porównywalnej do mobilizacji podczas wojny. W dyktacie szczęścia, którego szukamy usiłując osiągnąć jego zewnętrzne pozory, zapominając że szczęścia należy się nauczyć doznawać. Jednocześnie bardzo staramy się zagłuszyć wszelki dyskomfort, a przy okazji inne uczucia poprzez konsumpcję rzeczy, technologii, wymagania stylu życia, minimalizowanie bezpośredniego zaangażowania.

Sama forma tych filmów odzwierciedla strukturę naszej rzeczywistości – krótkie filmy z dużą ilością dźwięku, z krótkimi wypowiedziami przerywanymi przez kilkusekundowe wideo.

Cykl jest dostępny do 30/11/2020.

Kontynuuj czytanie